This year again, exploratorium berlin will be part of the Fete de la Musique.

FetedelaMusique-Logo-farbig-gross

Our schedule:

17:00 h

RaumKlangEnsemble
Thomas Gerwin  || Pia Neiwert || Beatrice Oettinger || Rike Stilijanow 

17:30 h

Karen Schlimp & Matthias Schwabe: Zitherpartie
Karen Schlimp – p || Matthias Schwabe – zith

18:00 h

Intercultural Music Pool (IMP)
Marwan Alkarjousli – ud || Said Anzali – tombak || Shima Boloukifar – kamanche || Elisabeth Boyer – vc || Nadine Copier – voc, perc || Hakan Dinekli – p || Maria Erforth – voc || Thomas Gerwin – perk, electr || Sepehr Lajevardi – taar || Farhad Payar – tombak, voc || Dietrich Petzold – vl, vla || Bettina Wagner – voc

18:30 h

Whathappensnext Ensemble Berlin
Hartmut Arweiler – git || Gudrun Doberenz – voc || Reinhard Gagel – acc || Rosmarie Jägerp || Max Stehle – sax || Conny Voss – voc || Babette Werth – vc

19:00 h

Tonelifters
Tayfun Guttstadt – Ney || Derya Yildirim – Oud

19:30 h

Offhandopera
Director: Reinhard Gagel

20:15

Wednesday Night Ensemble
Mario Blanck – e-git, perc || Esther Chandra-Halim – electr || Thomas Götzelt – sax || Ruth Grünbaum – fl, perc || Alexander Preuß – p, perc || Matthias Schwabe – vla, fl || Karin Schwarze – p, perc

20:45 h

Alle Wetter – ensemble for transdisziplinary improvisation
Barbara Bernardi || Susanne Brian || Reinhild Kuhn || Mata Riejahl || Katja Staub || Rainer Stolz || Jo Zahn

21:15 h

Berlin EARport
Annemarie Michel – p, objects || Alexander Piper – p, objects || Matthias Schwabe – fl, vla, objects || Aida Shahidi – voc, objects

21:45

Kirstein – Kuhn – Paczkowski
Nikolaus Kirstein – p || Reinhild Kuhn – voc || Christian Paczkowski – e-git

22:15

Sarotti Instant
Eglof Berger – elctr || Miriam Bondy – voc, perc || Claudia Hartmann – voc, perc || Kathrin von Kieseritzky – sax || Matthias Schwabe – fl, vla, perc

22:45 h

Flabberguested Trees
Elo Masing – vl || Albrecht Walter – p, acc || Thomas M. Kumlehn – fl || Astrid Weins – db, trb

 

Admission free